Zajímavost na jaro 2001
JeseníkyZpět na zajímavosti

S příchodem jara začíná pro 2 až 3 miliony obyvatel naší republiky období, spojené s radou méně příjemných zážitků. Jedná se o ALERGII, při pobytu v přírodě o alergii na pyl. V počátku se jedná o pyly stromů, později pak bylin a travin. Pylová sezóna trvá až do září.
  
Jedná se o přecitlivělou, nepřiměřenou reakci těla na podnět (alergen). "Hysterická" reakce těla vzniká vyplavováním specifických látek (histamin ...) z některých buněk do těla, což má za následek např. ekzém, kopřivku, sennou rýmu, dušnost apod.

Při výletu do přírody je proto nutno u alergiků s uvedenými možnostmi počítat. Za účinnou léčbu se dnes považuje celková blokace účinků histaminu v těle (např. Dithiaden ...) nebo novější generace léčiv, která neovlivňují bdělost např. Claritin, Zyrtec ... Lokálně se působí při kožních problémech Fenistil gelem, při dušnosti jsou lékařem doporučovány bronchodilatační spreje (Berotec, Herodual, Ventolin ...). Při nosní sekreci je možno použít Vibrocyl gel, kapky či sprej.

Rada antialergických přípravků je k volnému prodeji v každé lékárně a lékárník Vám poradí jaký přípravek vhodně zvolit při konkrétních problémech.
                Jeskyně                            
Doufám, že při vycházkách jarní přírodou nebudete výše uvedené často potřebovat, ale pokud ano, je dobře být připraven. V případě návštěvy našeho okresu doporučuji rodinnou vycházku z Jeseníku do Priessnitzových lázní nad městem (650 m) a odtud dále po žluté 4 km s krásnými výhledy na hřebeny Hrubého Jeseníku do sedla Na Pomezí. Od dubna jsou zde přístupny krápníkové jeskyně. Zpět je možno vlakem či pěšky po vrstevnici, do Jeseníku. 

                                             
                                 PharmDr. Vít Starý
 krátké video Vidnavy viz výše

Doporučujeme:

 Web Rychlebských hor,
kde příroda léčí
Logo Rychleby.png


Logo_claim_70px.jpg

 

Vlastivědné muzeum Jesenicka.jpg

 

 

 

 

Počasí

 

 

http://www.lekarna-vidnava.cz/index.php?nid=6093&lid=CZ&oid=898372

http://www.lekarna-vidnava.cz/index.php?nid=6093&lid=CZ&oid=898374

http://www.lekarna-vidnava.cz/index.php?nid=6093&lid=CZ&oid=898373