Zajímavost na léto 2001
Zpět na zajímavosti

Pro letní období v naší přírodě je typická přítomnost bodavého hmyzu, který nám při výletech dokáže znepříjemnit relaxační pobyt. Je proto důležité být dobře vybaven.

V každé lékárně je možno koupit REPELENTY, což jsou přípravky ve formě spreje, roztoku, gelu, masti, které odpuzují hmyz svoji "vůní". Je potřeba ošetřit hlavně obuv, oděv a obnaženou část těla a po několika hodinách dávku repelentu opakovat. Kromě toho jsou k dispozici přípravky Insekticidní, které hmyz zabíjejí např. Baygon, Diffusil... Lékárník Vám pomůže vybrat nejvhodnější typ přípravku podle situace.

Pokud dojde k bodnutí, je potřeba ránu vydesinfikovat a zchladit či zklidnit (Fenistil gel, Antisektin....).

Vše výše uvedené platí také pro ochranu před klíšťaty, která jsou možnými přenašeči infekčních onemocněni jako je Lymská borelioza (nutná léčka antibiotiky) či klíšťové encefalitidy (existuje očkování FSME immun). Repelentní přípravky proti ním musí obsahovat vyšší koncentraci účinných látek než proti komárům. Po návratu z lesa je nutná prohlídka těla, zda hmyz nezaznamenal úspěch. Při úspěchu klíštěte je nejlépe desinfikovat jodem (Jodisol spray, Jodisol roztok, pMapaero) a poté opatrně klíště vytočit pinzetou.

 Pro letní výlet pěšky či na kole doporučuji romantickou trasu lesem z Vidnavy po zelené značce, kolem zatopených lomů a rybníků do Černé Vody a dále přes zříceninu hradu Kaltenštejn po červené opět s možnosti koupání v bývalých, nyní zatopených lomech do Žulové (15 km). Zpět do Vidnavy možno vlakem nebo autobusem.

Oblíková krajina modelovaná před tisíci lety ledovcem poskytuje kouzelné výhledy přes ostrovní hory (Smolný 404 m, Boží hora 525 m) na Rychlebské hory i do Vidnavské nížiny.
 krátké video Vidnavy viz výše

Doporučujeme:

 Web Rychlebských hor,
kde příroda léčí
Logo Rychleby.png


Logo_claim_70px.jpg

 

Vlastivědné muzeum Jesenicka.jpg

 

 

 

 

Počasí

 

 

http://www.lekarna-vidnava.cz/index.php?nid=6093&lid=CZ&oid=898372

http://www.lekarna-vidnava.cz/index.php?nid=6093&lid=CZ&oid=898374

http://www.lekarna-vidnava.cz/index.php?nid=6093&lid=CZ&oid=898373