Zajímavost na léto a podzim 2002
Zpět na zajímavosti

Pokud se při svých cestách či na dovolené dostanete na Jesenicko a budete projíždět nebo procházet Vidnavou a okolím, asi určitě nebudete tušit, že se nacházíte v místě, které je spojeno s nositelem Nobelovy ceny za rok 1973 prof. Konradem Lorenzem.

Jde o syna nejslavnějšího vidnavského rodáka, prof. MUDr. Adolfa Lorenze, jednoho ze zakladatelů moderní ortopedické chirurgie, který se narodil 21.4.1854 v domě na náměstí. Po absolvování medicíny zůstal na univerzitě ve Vídni, kde krátce také učil budoucího prezidenta T.G.Masaryka, který zde navštěvoval Lorenzův kurz o anatomii. Stal se slavným lékařem, který byl v roce 1902 pozván do USA, kde byl přijat americkým prezidentem T. Rooseweltem. V roce 1905 lékařskou praxi ve Vidnavě vykonávali Albert Bartsch, Ludwig Schellhammer a Eduard Lorenz. Lékárník Frommel, který se všemi spolupracoval (před sto lety platilo totéž co dnes, že v zájmu pacientů je nutná korektní spolupráce mezi lékařem a lékárníkem), uvádí, že Lorenz měl bohaté zkušenosti lékařské praxe a velký okruh pacientů, kterým předepisoval medikamenty často a rád.

Doktor Schellhammer se zase opačně snažil po celý život předepisovat co nejméně léků. Lehněte si do postele, pijte bezový čaj a poťte se, bude to dobré - byly jeho časté rady. Během doby ztratil skoro všechny soukromé pacienty. Doktor Bartsch mohl mít mnohem více pacientů, ale jeho strohé, panovačné jednání odpuzovalo mnoho klientů.

Z dobových dokumentů opět plyne, že určité jevy mají nadčasovou platnost.

V srpnu roku 1935 byla pamětní deska od slavného jesenického sochaře Josefa Obetha (mj. Priesnitzův pomník v Jeseníku) odhalena. Doktor Adolf Lorenz se osobně zúčastnil. Zemřel 12.2.1946 ve věku 92 let.

Vrcholem života jeho syna Konrada Lorenze se stává rok 1973, ve kterém je mu udělena Nobelova cena za objevy týkající se sociálního a instinktivního chování živočichů.

Závěrem pro čtenáře našich internetových stránek si dovolím odcitovat Osm smrtelných hříchů, které podle K.Lorenze hrozí naší civilizaci a lidstvu:

  • přelidnění Země, které vyvolá agresi
  • devastace životního prostředí a mizení úcty ke kráse
  • závod člověka se sebou samým, který jej okrádá o čas k zamyšlení
  • mizení silných citů a prožitků, vedoucí k nudě
  • genetický úpadek, který oslabuje cit pro dobro, zlo a spravedlnost
  • zapomínání na tradice, které způsobuje neporozumnění mezi generacemi
  • poddajnost lidí vůči ideologiím, které člověka okrádají o individualitu
  • vyzbrojování lidstva jadernými zbraněmi

Konrad Lorenz zemřel 27.2.1989. Jeho myšlenku, že příroda a lidstvo potřebují nová a jiná měřítka než moc, peníze a ekonomickou efektivnost, platí stále s větší naléhavostí!!!

Dům
Barokní dům s pamětní deskou slavného vidnavského rodáka Dr. Adolfa Lorenze

Pamětní deska
Pamětní deska Dr. Adolfa Lorenze

prameny: mj. deník magistra Frommela
               deník Lidové noviny 26.11.1999
               publikace Vidnava 1268-1993
 

Zastávka cyklotrasy u kašny
Zastávka cyklotrasy u kašny z roku 2000 a lékárnou
 



krátké video Vidnavy viz výše

Doporučujeme:

 Web Rychlebských hor,
kde příroda léčí
Logo Rychleby.png


Logo_claim_70px.jpg

 

Vlastivědné muzeum Jesenicka.jpg

 

 

 

 

Počasí

 

 

http://www.lekarna-vidnava.cz/index.php?nid=6093&lid=CZ&oid=898372

http://www.lekarna-vidnava.cz/index.php?nid=6093&lid=CZ&oid=898374

http://www.lekarna-vidnava.cz/index.php?nid=6093&lid=CZ&oid=898373