Zajímavost pro návštěvníky na rok 2007 - 2008

Zpět na zajímavosti


Památky na druhé straně hranic
 

   V  minulém zastavení jsem Vám nabídnul turisticky atraktivní výlet pěšky či kole do oblíkové krajiny a ostrovních hor Žulovské pahorkatiny jižně od Vidnavy. Pro další období Vás pozvu za přírodními i kulturními památkami na sever od Vidnavy, do historických měst PACZKOWA,OTMUCHOVA a NYSY. Roku 2007 jen cyklostezkami, od platnosti Schengenu v roce 2008 i autem přes přechod ve Vidnavě.

   Od kašny před lékárnou se z náměstí vydáme směrem na Javorník a na konci města odbočíme vpravo po nové asfaltové cestě, která nás po 2 km dovede k hraničnímu přechodu Vidnava/Kalkow. Dále po kvalitní silnici nyní již v Polsku/ Německu, ještě dříve Prusku a habsburském Slezsku/jedeme do KALKOWA. Za hranicí třetí budova vlevo je apteka, paradoxně nejbližší lékárna naší vidnavské, přesto celá desetiletí velmi vzdálená a nedostupná. V Kalkowě stojí za vidění románskogotický kostel Narození Panny Marie, jedna z nejstarších památek celého Slezska. Cihlová stavba s románským portálem a gotickými freskami připomíná hrad.

   Cesta na sever se v Kalkowě rozděluje a lze si vybrat vlevo směrem na Otmuchow a vpravo směr Nysa. Obě historická města jsou od nás asi deset kilometrů. Z Otmuchowa je do Paczkova také asi deset kilometrů podél jezera, které stejně jako vedle Nyské s písečnými pláženi a dvaceti km čtverečními vodní plochy tvoří unikátní přírodní komplex. Z Paczkowa je na hraniční přechod Javorník dva kilometry a zpět do Vidnavy přijedeme 20 km - kruh se uzavře. Mapa (pro otevření klikněte zde)

   OTMUCHOW je staré historické sídlo zmiňované roku 1155. Bylo také součástí opevnění jižní hranice Slezska podobně jako sousední města Nysa a Paczkow. Na Zámecké hoře se nachází zámek z roku 1284 a barokní kostel Sv.Mikuláše. Na nároží renesační radnice jsou umístěny sluneční hodiny z roku 1575. Podle tradice je autorem slavný lékař a lékárník v jedné osobě PARACELSUS.

   V  roce 1290 bylo sídlo biskupství přeneseno do NYSY.

   Nysa byla 500 let správní středisko knížectví vratislavských biskupů. V 15.století zažívá rozkvět a patří k nejbohatším městům ve Slezsku. Na místě románského kostela z roku 1198 je postaven roku 1430 gotický kostel sv.Jakuba a Anežky s unikátní velkou a strmou střechou. Je místem náhrobků vratislavských biskupů. V nedokončené zvonici z roku 1474 se nachází klenotnice. U kostela se nachází krásná studna z roku 1686 s jedinečně umělecky kovanou mříží a Tritonova kašna postavená podle Berniniho kašny v Římě.
   V této době se také Nyse říká slezský Řím. Pak však přichází války o Slezsko mezi Rakouskem a Pruskem a město se stává opevněným vojenským táborem-pevnost Prusko. V roce 1807 odolává 114 dnů obléhání napoleonských vojsk. Po vyčerpání munice a potravin obránci kapitulovali, stejně jako v březnu 1945, kdy Rudá armáda město dobyla a opět přes 80proc. města bylo zcela zničeno. Stavební materiál města se stal hlavním zdrojem na poválečnou obnovu Varšavy. Socialistická výstavba dokonala zkázu architektonickou, kdy zbylo několik historických domů, kostelů a Biskupský palác. Výše uvedené památky stojí za vidění a připomínku dějin. Pro zajímavost - v nyské pevnosti byl roku 1794 vězněn markýz de la Fayette autor Charty lidských a občanských práv a významný politik francouzské revoluce. Během 1sv. války byla také místem nuceného pobytu Charlese Gaulla, pozdějšího francouzského prezidenta. V Nyse se narodil roku 1912 Konrád Emil Bloch, nositel Nobelovy ceny z oboru medicíny 1964.Pláže Nyského jezera v Polsku (10 km. od Vidnavy)
Pláže Nyského jezera v Polsku (10 km. od Vidnavy)

 

   Z hráze Nyského jezera se nám otvírá za dobré viditelnosti jedinečné panorama modré vodní pláně a 60 km pásma Jeseníků a Rychleb od Biskupské kupy/888m/, přes Praděd/1492/,Keprník/1423/,Smrk/1125 po Borůvkovou horu/900/. Otmuchowské i Nyské jezero jsou uměle vybudované v letech 1923 a 1971. Chrání před povodněmi Kladské Nysy jsou rájem rybářů i vodního ptactva. Písečné pláže a vodní sporty mohou lákat
k aktivnímu odpočinku.

Románský kostel v Kalkově (12 stol.)Románský kostel v Kalkově (12 stol.)

   Zpět se můžeme vydat opět po zelené cyklistické značce přes Kalkow do Vidnavy, nebo zdatnější po žluté přes Biskupow na přechod Slawnowice/Kunětice podél hranice k místu začátku výletu - náměstí před lékárnu ve Vidnavě. /20km/

Radnice

   Závěrem naší zajímavosti pro roky 2007-2008 Vás pozvu do polského Carcasonne, starobylého opevněného PACZKOWA. Do města zal.roku 1254 dojedete přes Vidnavu, Kalkow a Otmuchow či z Nysy nebo rychleji autem po návštěvě JAVORNÍKU, /15 km západně od Vidnavy/, kde na zámku Jánský vrch bylo letní sídlo vratislavských biskupů, přechod Bílý Potok/Paczkow je 2 km za městem.

   Svoji jedinečnost město získalo díky zachovaným gotickým hradbám, které centrum obepínají v délce 1200 m, výškou 9 m a chrání je devatenáct skořepinových bašt. Vjezd do města je čtyřmi historickými zachovalými branami. Nejcenější památkou, která se tyčí nad městem je gotický kostel sv. Jana Evangelisty z roku 1361-1389. 
V 16.stol. byla provedena renesanční přestavba, které dala kostelu charakter obranné pevnosti proti turecké hrozbě. Je jednou z mála dochovalých církevních památek obranného typu v Evropě. Renesanční radnice se 45m vyskou věží stojí za vidění a spolu s Katovnou z 18.stol. patří k hlavním cílům turistů.

   Přeji všem návštěvníkům virtuálním i skutečným mnoho štěstí a krásných dnů nejen na Jesenicku. Doufám,že toto není můj poslední příspěvek a kulturní památka secesní lékárny ve Vidnavě nebude jen muzeální připomínkou doby, kdy lékárenství bylo váženým oborem zdravotnictví a lékárník byl vnímán jako poradce a partner pacientů při řešení problémů se zdravím.

 

PharmDr.Vít Starý

 

 

 krátké video Vidnavy viz výše

Doporučujeme:

 Web Rychlebských hor,
kde příroda léčí
Logo Rychleby.png


Logo_claim_70px.jpg

 

Vlastivědné muzeum Jesenicka.jpg

 

 

 

 

Počasí

 

 

http://www.lekarna-vidnava.cz/index.php?nid=6093&lid=CZ&oid=898372

http://www.lekarna-vidnava.cz/index.php?nid=6093&lid=CZ&oid=898374

http://www.lekarna-vidnava.cz/index.php?nid=6093&lid=CZ&oid=898373