Zajímavost na zimu 2002
Zpět na zajímavosti

Konec roku a začátek nového bývá typický častým výskytem zánětů horních cest dýchacích, které způsobují viry a bakterie. Přenáší se hlavně kapénkovou infekcí, původci zdravotních problémů se množí ve sliznici dýchacího traktu, a tím dochází k jejímu zduření, sekreci, pálení, kašlání...

Závažnější stavy vyžadují návštěvu u lékaře, rýmu a kašel je možno zvládnout samoléčením a konzultací s lékárníkem. Právě poradenství tvoří významnou část práce lékárníka jako zdravotnického odborníka a průvodce v oblasti léčiv.

Dříve vystupovala do popředí kromě výdeje léčiv i jejich příprava, která se však s postupujícím vývojem přesouvala do specializovaných továren. Právě výrobce řady kapek proti kašli (Tussin, Ditustat) nebo na odkašlávání (Tussilen), případně kombinovaný Stoptussin či bylinný sirup Thymomel pochází z Opavy od firmy GALENA (nyní IVAX, ještě dříve Lékárna U bílého anděla PhMr. Gustava Hella). Stejně tak dobře známé tablety Paralen, Modafen, Ataralgin atd. tlumících teplotu, bolest, zánět a nový Paralen Plus proti rýmě i kašli pochází z firmy Léčiva, dříve lékárna U černého orla PhMr. Benjamina Fragnera v Praze.

Každá správná lékárna i v dnešní době připravuje určitý malý počet léčiv do zásoby, na recepty pak hlavně z oblasti kožní masti, ženské čípky a globulky, a také už i výše uvedené nosní, krční a ušní.

Pokud Vás na podzim nebo v zimě na dovolené v Jeseníkách nebo náhodném pobytu v naší oblasti potká bolest v krku, můžete dostat nejen u nás v lékárně soli na kloktání nebo Kutwirthovo kloktadlo. Při bolesti v uších připravujeme ušní kapky Boralkohol. Na afty Boraxglycerin, při kašli z poloproduktů jitrocelový sirup a pro větší pacienty bromoformový sirup. Modré nosní kapky proti rýmě však musí být na předpis lékaře.

Tento krátký výběr Vám snad ukázal, že příprava léčiv je zatím důležitou, byť málo doceněnou a oceněnou prací lékárníka. Přeji všem našim návštěvníkům skutečným i virtuálním jen občasnou zkušenost s léčivy hromadně nebo individuálně připravovanými. Mnoho štěstí a úspěchů Vám všem v roce 2003.

                                                                                                     PharmDr. Vít Starý

Pozdrav z Jeseníkůkrátké video Vidnavy viz výše

Doporučujeme:

 Web Rychlebských hor,
kde příroda léčí
Logo Rychleby.png


Logo_claim_70px.jpg

 

Vlastivědné muzeum Jesenicka.jpg

 

 

 

 

Počasí

 

 

http://www.lekarna-vidnava.cz/index.php?nid=6093&lid=CZ&oid=898372

http://www.lekarna-vidnava.cz/index.php?nid=6093&lid=CZ&oid=898374

http://www.lekarna-vidnava.cz/index.php?nid=6093&lid=CZ&oid=898373