Zajímavost pro léto a podzim 2000


Zpět na zajímavosti

Piaristický klášter v Bílé Vodě

 

 

 

 
Piaristický klášter v Bílé Vodě

 

   Pro letošní turistickou sezónu Vám nabízím zajímavé informace o souvislosti vidnavské lékárny s barokním komplexem piaristického kláštera v BÍLÉ VODĚ. Při návštěvě Jesenicka si nejsevernější část našeho Slezska nechte ujít. Právě zde vzniká nejstarší lékárna na Jesenicku spolu s piaristickou kolejí a gymnáziem, které byly postaveny v letech 1724-1727. Spolu s lékařem, který měl roční plat 238 zlatých byl při koleji fundován i lékárník s platem 200 zlatých a zdarma k dispozici byt. Lékárna je po­prvé doložena roku 1733.                                          

 

   Lékárník BONORA, který založil roku 1769 lékárnu ve Vidnavě, se skoro celých 30 let potýkal s existenčními problémy. Při vizitacích v letech 1774, 1781 a 1788 byly nacházeny nedostatky - malé zásoby léčiv a léčivých bylin,mnoho jich chybělo a řada byla nepoužitelných. Bonora si stěžoval, že mu lékaři neposílají žádné recepty ke zhotovení a sami připravují a vydávají léčiva ze svých domácích lékáren.

   Roku 1796 Bonora rezignuje a prodává lékárnu ve Vidnavě za 500 zlatých a přechází na zajištěné místo s malým, ale jistým příjmem do klášterní lékárny v Bílé Vodě, kde působí další roky. Dne 1. 12. 1806 je však už lékárnické místo prázdné, jak uvádí dopis rektora koleje Linkera nadřízeným.

   Uvádí, že lékař i lékárník místo opustili. Lékař byl získán, protože má možnost vedlejšího výdělku, ne však lékárník, který obstarávaje nákup léčiv nemá jiného příjmu než 200 zlatých, z nichž i daně platit musí.

   Dne 27. 2. 1807 povoluje zrušení klášterní lékárny zemská zdravotní komise. V blízkém Javorníku totiž vznikla roku 1787 také lékárna a proto je lékárna v Bílé Vodě zbytečná.

   Vaše případná návštěva však určitě zbytečná nebude, protože blízkost Rychlebských hor, barokního klášterního komplexu či hraničního přechodu do Polska v Bílém Potoce s možností návštěvy jen pár kilometrů vzdálených historických měst Paczkowa a Otmuchowa spojená s koupáním na jezerech se určitě vyplatí.

 krátké video Vidnavy viz výše

Doporučujeme:

 Web Rychlebských hor,
kde příroda léčí
Logo Rychleby.png


Logo_claim_70px.jpg

 

Vlastivědné muzeum Jesenicka.jpg

 

 

 

 

Počasí

 

 

http://www.lekarna-vidnava.cz/index.php?nid=6093&lid=CZ&oid=898372

http://www.lekarna-vidnava.cz/index.php?nid=6093&lid=CZ&oid=898374

http://www.lekarna-vidnava.cz/index.php?nid=6093&lid=CZ&oid=898373