Zajímavost pro rok 2012

Zpět na zajímavosti


        R Y CH L E B S K É       C Y K L O S T E Z K Y         ( www.rychlebskestezky.cz )

         Vážení návštěvníci našich stránek, klienti i pacienti nejen mé lékárny. Vzhledem k obtížnému roku, který nás všechny čeká, zvolil jsem inspiraci, jenž může na chvíli "vyčistit hlavu" a ukázat hodnoty, které nejsou pomíjivé.

Pohled na Černou Vodu
Pohled na Černou Vodu

                                                                   
     O krajině v okolí Vidnavy jsem zde psal mnohokrát, ale konečně mohu i připsat, že díky několika nadšencům z nedaleké Černé Vody a podpoře Olomouckého kraje,  EU,  Lesů ČR i obce a řady dalších vznikly v ledovcem modelované krajině s ostrovními horami a hřebenem Rychlebských hor nové cyklostezky  (mimochodem Rychlebské cyklostezky obsadili 2.místo v soutěži sedm divů Olomouckého kraje).

Začátek rychlostezek   Informační centrum
Začátek rychlostezek   Informační centrum

                                                                           .
     Opravou a rozšířením starých loveckých chodníků došlo zatím na asi padesát kilometrů výborně značených terénních cyklostezek ve třech trasách, podle stupně obtížnosti:

Koupaliště Velká Kraš
Koupaliště Velká Kraš 

  •  jen pro zkušené a odolné kola i cyklisty, šplhající po úbočí masívu Sokolského hřbetu až skoro do 1000m n.m.
  • okružní: středně náročná  stezka kolem zříceniny hradu Kaltenštejna
  • lehká: pro rodinné výlety podél romantického údolí Černého potoka na koupaliště ve Velké Kraši /do Vidnavy je odtud jen asi kilometr/ a na Bikepark Zahrádka podobná vzdálenost.

 

Bike park Velká Kraš
Bike park
Občerstvení Černá Voda Odpočívadlo na Špici Odpočívadlo pod Kaltenštejnem Značení cyklostezky
Občerstvení Odpočívadlo na Špici Odpočívadlo pod Kaltenštejnem Značení cyklostezky
       

 Mapka

  

 

 

    Rychlebské stezky navštívilo přes deset tisíc lidí za sezonu /květen-říjen/, kteří mají dobré zázemí v centru Černé Vody. Zde je nejenom start i cíl, ale i servisní a informační zázemí, parkoviště a zahradní posezení bud u restaurace U Kaštánka nebo  hotelu s restaurací Černá Voda*** (584452529, 605298565), kde lze přespat, načerpat síly a ochutnat výborné černé pivo /směs léčivých hořčin, chmelu a vitamínů i minerálů z kvasinek/ z pivovaru Černá hora.

 

 

 

Trasa pro bezbariérový pohyb
Trasa pro bezbariérový pohyb

      Pro ty, kteří nechtějí nebo nemohou se přesunovati s pomocí kola, ale svých nohou, doporučiji turistický výlet po zelené značce /do 10km celkem/ od kostelu v Černé vodě na zříceninu hradu KALTENŠTEJN.

    
    První písemná informace se vztahuje k roku 1296, kdy jej nabyl vratislavský biskup Jan Romek a hrad byl určen za zemskou pevnost. Biskup jej však často zastavoval až v roce 1325 hrad získal rod Haugvitzů. V roce 1335 se slezská knížata rozhodla příjmout za svého pána českého krále a polský král Kazimír Veliký se vzdal na věčné časy Slezska. Tato věčnost však trvala jen do roku 1742, kdy ho Marie Terezie ztratila ve válkách proti Prusku.

   Hrad Kaltenštejn v průběhu staletí zažíval střídaní majitelů, především vratislavských biskupů a mj. dvě  významné události. Za husitských válek roku 1428 nebyl dobyt husity a stal se hlavním jesenickým hradem, z kterého byl celý kraj spravován. Hrad proslulý svou pevností však brzy doplatil na pýchu a věhlas. 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

Trosky hlavní věže

 

 

 

 

Trosky hlavní věže

     V  roce 1441 rytíř Zikmund Rachna unesl dceru kladského královského hejtmana Půty z Častolovic a lstí se se svoji družinou dostal na hrad. Purkarbího a posádku zajal, ale s malou vlastní nedokázal tehdy mohutný hrad uhájit proti biskupskému vojsku. Kaltenštejn byl dobyt a Rachna i jeho bratr zajati a umučeni.
    Osudným rokem pro hrad byl letopočet 1505. Biskup Jan Thurzo jej dal jako nepotřebný střelným prachem rozbořit a desítky povozů   s  kamením z hradeb, zdí a bran svážely vše do Javorníku kde z nich vršili   terasy a použitelné části byly vsazovány do  zámeckých zdí Jánského Vrchu.

 

 

 

Kaltenštejn
Kaltenštejn

         

Pohled z hradu na Smolný vrch
Pohled z hradu na Smolný vrch
O Kaltenštejnu

 

 

 

 

 
    Zbytky hradeb, bran i hlavní válcové věže jsou stále dostupné a umožnují odpočinkové zastavení a zamyšlení nad pomíjivostí lidského života a zla i nenávisti.

Na závěr pro romantiky lze rozkliknout pro pohádku
                                                                     ZLÁ HRABĚNKA NA KALTENŠTEJNU 

    Děkuji Vám všem za zájem, přeji mnoho štěstí do roku 2012 a s některými z Vás se třeba uvidíme v historické vidnavské lékárně, ležící pár kilometrů za Smolným.
                                                                                                      

                                                                                                 PharmDr. Vít STARÝ.

 

Černý potok

  Vidnávka

 

 krátké video Vidnavy viz výše

Doporučujeme:

 Web Rychlebských hor,
kde příroda léčí
Logo Rychleby.png


Logo_claim_70px.jpg

 

Vlastivědné muzeum Jesenicka.jpg

 

 

 

 

Počasí

 

 

http://www.lekarna-vidnava.cz/index.php?nid=6093&lid=CZ&oid=898372

http://www.lekarna-vidnava.cz/index.php?nid=6093&lid=CZ&oid=898374

http://www.lekarna-vidnava.cz/index.php?nid=6093&lid=CZ&oid=898373