Zajímavost pro rok 2017


Zpět na zajímavosti

 

Bylinkové inhalatorium v Priessnitzových lázních

 

celkový pohled na inhalatorium.JPG
Inhalatorium

 

Zahrada.JPG

Siličné léčivé byliny.JPG   Vážení návštěvníci našich stránek a poté možná i této části Jesenicka. Pro rok 2017
 Vám doporučuji mimo jiné návštěvu 20 km jižně od Vidnavy, obnoveného prostoru pod sanatoriem Priessnitz na kolonádě a hlavně nového jedinečného bylinkového inhalatoria, na místě hlavních tektonických zlomů v oblasti mezi rodným domem zakladatele lázní a Jubilejní vilou.
   Dlouhodobá měření tam prokázala stabilní vysokou hladinu nabitých iontů v ovzduší. Nejvyšší výskyt těchto vzácných prvků ve vzduchu je dokázán právě v nově založeném inhalatoriu, kde je léčebný účinek iontů zesílen řadou siličných léčivých bylin (máta, levandule, meduňka, dobromysl, libeček, plicník, šalvěj, prvosenka, mateřídouška, violka vonná ....).


   Klikatící travnatý chodník a přes něj běžící přímé linky symbolizují a upozorňují na význam tektonického zlomu. Ve středu prostoru se nachází jediný hmyzí hotel na Jesenicku. Je vyroben ze dřeva a vyplněn rákosem, navrtaným dřevem, senem, šiškami i slámou. Všechny tyto materiály hmyz využívá jako bezpečný úkryt pro sebe i svá vajíčka, ze kterých se pak líhnou larvy a z nich poté dospělí jedinci. Na ploše se nachází také ježkovníky, což jsou malé domečky pro přezimování ježků a kolem inhalatoria na stromech byly umístěny netopýří a ptačí budky.

 

Hmyzí hotel.JPG
Hmyzí hotel

 

Z výhledem na sanatorium.JPG    Celá plocha připomíná zahrady našich babiček i slunnou Provance, obohacenou úžasným výhledem na hlavní
 hřebeny Hrubého Jeseníku. Pohodlné otočné lavičky lákají k posezení a zklidnění našeho hektického a čím dál více stresujícího stylu života. Vdechování bylinných silic a nabitých iontů patří k dlouhodobým relaxačním rituálům a zde jsou navíc všem zdarma k dispozici.
   Celá naše oblast mezi Vidnavou a Jeseníkem nabízí krásné relaxační zážitky pro turistiku, poznávání Rychlebských hor, jejich zajímavostí přírodních i kulturních, cyklistických treků i romantických koupání v zatopených lomech.

   Přeji Vám úspěšný rok a mnoho zdraví!      

                                                                                                                                                                                                                                  PharmDr. Vít Starý

 

Čerpáno z vlastních fotografií a částečně i textu Lázeňských pramenů str.9

 

 

 

 

 krátké video Vidnavy viz výše

Doporučujeme:

 Web Rychlebských hor,
kde příroda léčí
Logo Rychleby.png


Logo_claim_70px.jpg

 

Vlastivědné muzeum Jesenicka.jpg

 

 

 

 

Počasí

 

 

http://www.lekarna-vidnava.cz/index.php?nid=6093&lid=CZ&oid=898372

http://www.lekarna-vidnava.cz/index.php?nid=6093&lid=CZ&oid=898374

http://www.lekarna-vidnava.cz/index.php?nid=6093&lid=CZ&oid=898373